دانستنی های کمپرسور-قسمت دوم

2

2

1.نگهداشتن گرمای تولیدی

در طی عملیات تولید هوای فشرده درصدی از هوای ورودی به گرما تبدیل میگردد، درصورتیکه نیاز به تولید آب جوش و یا گرم کردن محیط و حتی استفاده در دیگهای بخار باشد ، این گرمای تولیدی میتواند گزینه مناسبی به حساب آید.
2. بازرسی خشک کن های هوا (ایر درایرها)

نوع و نحوه کار درایر ها میتواند تاثیر چشمگیری در مصرف انرژی داشته باشد. تجهیزات خشک کن های هوا میتوانند تا 20% از مصرف کل انرژی را به خود اختصاص دهند به همین علت ضروری است تا نوع درایرها با نظر کارشناسان این شرکت تعیین و طراحی گردد تا با انتخاب درایر به اندازه استاندارد و نوع ایده آل متناسب با کاربرد مورد نظر از هدر رفتگی هوا جلوگیری به عمل آید.
3.تعمیر و یا جایگزینی درین ها 

برای داشتن هوایی با کیفیت باید چگالش های ناشی از عملکرد خنک کننده ها ، خشک کن ها، دریافت کننده ها و فیلترها از بین برود. مقدار بسیار زیادی از هوا میتواند از طرق زیر به هدر رود :
·        درین های دستی که معمولا باز گذاشته میشوند و یا دارای شیارهای هستند.
·        درین های شناوری که در زمان باز شدن دچار مشکل میگردند.
·        درین های زمان دار که بیش از حد لازم عمل چگالش را انجام میدهند.
به همین علت پیشنهاد میگردد حتما این مدل درین ها با مدل های پیشنهادی ما جایگزین گردند.

4.ارتقا لوله کشی و اتصالات

به طور کلی میتوان گفت که بیشترین میزان افت فشار در سیستم در 9 متر آخر خط تولید بین مصرف کننده اصلی و سیستم تولید هوای فشرده ایجاد میگردد. به این صورت که مصرف کننده فشاری در حدود 115 psi را نیاز دارد اما در هنگام استفاده تجهیزات متوجه افت شدید فشار و کاهش آن تا 60 psi و یا حتی کمتر میگردد. ارتقا لوله ها با اندازه های نامناسب به سایز استاندارد، جایگزینی اتصالات ، شلنگ ها، فیلترها ، رگولاتورها و تجهیزات روغن کاری میتواند سبب کاهش فشار در ابتدای خط و در نتیجه کاهش هزینه ها گردید.
5.جایگزینی و یا ارتقا فیلترها 

هنگامی که بازدید و جایگزینی مرتب فیلترها در اتاق کمپرسورخانه انجام شود، میتوان شاهد کاهش هزینه ها بود. هر فیلتر به تنهایی میتواند از 3psi تا 10psi ااختلاف فشار را بسته به نوع سیستم فراهم  آورد. این اختلاف فشار سبب افزایش فشار کمپرسور و در نتیجه افزایش برق مصرفی کمپرسور میشود. برای جلوگیری از این افزایش هزینه ها ضروری است تا با بازدید و تعویض به موقع فیلترها هزینه های کارکردی سیستم را کاهش داد. برای آگاهی از نحوه انتخاب فیلتر مناسب حتما با همکاران ما تماس حاصل فرماید.
6.خاموش کردن کمپرسور

درخواست سیستم تولیدی متناسب با میزان تولید در طی یک هفته متغیر میباشد. از این رو نیاز به تولید هوای فشرده نیز بسته به عوامل تولیدی دارد. در زمان های اوج تولید نیاز است تا تمامی دستگاه های کمپرسور هوا فعال باشند تا فشار را در مقدار مورد نظر ثابت نگاه دارند. اما در زمان های متوسط تولید ، فعال بودن یکی از کمپرسورها میتواند کافی باشد.کمپرسورهای تولیدی ما این امکان را فراهم می آورند تا در زمان کم باری –Low Loads-و یا کاهش تقاضا کمپرسورهای بزرگتر خاموش گردند.

7.سرویس های منظم دوره ای

توجه کافی به وضعیت فیلترها ، روغن و اتصالات دستگاه شما کمک به سزایی است به طولانی تر شدن عمر کمپرسورها و همچون تمامی دستگاه های الکترو مکانیکی ، کمپرسورهای صنعتی تولید هوای فشرده نیاز به سرکشی و سرویس های دوره ای دارند تا بتوانند با بالاترین بازده کاری به فعالیت خود ادامه دهند. عدم توجه به این موضوع میتواند تاثیرات مخربی چون : مصرف بالای انرژی ،بازده پایین کمپرسور ، هدر رفتگی هوا ، تغییرات فشار را به همراه داشته باشد. ند.بسیاری از مشکلات مربوط به کمپرسور ها میتوانند ناچیز بوده و با تنظیم ،تمیزکاری ،جایگزینی قطعات و یا حذف شرایط غیر ضروری به طور کامل بر طرف گرد

 

کمپرسور بادی